1 ОУ "Св.Св. Кирил и Методий"

гр. Монтана

Новини

Ден на четенето

Денят на четенето в нашето училище се превърна в приказен свят, населен с магьосници, рицари, вълшебни създания и герои от приключенски романи.????
В училищната библиотека петокласниците прочетоха откъси от любимите си книги и се състезаваха в изразително четене на стихотворението "Родна реч" от Ран Босилек. ????Шестокласниците зарадваха учениците от II А и II Б клас с изпълнение на песента и рецитиране на "Хубава си, моя горо" от Любен Каравелов.????????‍????‍????‍???? Големите ученици разгледаха изработените от II A "Бързи книжки" и споделиха какво обичат да четат и кои произведения се учат в шести клас. Във II Б клас малчуганите познаваха коя е приказката след прочетен пасаж от ученици от VI Б клас, като много бързо я разпознаваха. В този ден и читатели, и слушатели споделяха, питаха, смяха се и пяха със зареждаща енергия и любопитни погледи.????????????
Ние, преподавателите по БЕЛ - Десислава Александрова и Юлиана Петрова, и нашите възпитаници ще продължаваме да откриваме нови светове между кориците на книгите!????????????????????#ДенНаЧетенето #ReadWithEurope #четемнаистина

Седмицата на четенето за учениците от 2.б клас

Седмицата на четенето за учениците от 2.б клас премина вълнуващо и с много вдъхновяващи моменти.
•Посрещнахме училищния библиотекар, който насърчи децата да четат всеки ден и заедно прочетоха откъси от любимата им детска книга - „Патиланци”. След този прочит второкласниците се отдадоха на забавна екипна задача - редене на пъзели с герои от познати детски приказки.
•Заедно изработихме тематично табло „Молбата на книгата“.
•Проведохме беседа за ползите от четенето, от която второкласниците разбраха основните предимства от това да бъдеш читател, последвана от творческа задача – оцветяване на мини книжка.
Беше седмица, изпълнена с любопитство, творчество и много желание за нови книжни приключения! Видео

Деня на четенето

????21.11.2025 г. във 2.а клас отбелязахме Деня на четенето по един истински приказен начин. Учениците от 2.а клас посетиха 1.в клас с класен ръководител Катя Маркова, за да споделим четенето и любовта към книгите.
Създадохме нашата „Приказна библиотека в кутия“, в която подредихме читателски дневници, бързи книжки и илюстрации, изработени от децата.
Прочетохме приказката „Мишата дъщеря“, като учениците влязоха в роли и представиха и стихотворения, подготвени специално за празника.
В червената шапка поставихме листчета със заглавия на книжки, имена на автори и техните герои. Всеки първокласник изтегли своята приказка или книга, която трябва да прочете.
Първокласниците пък ни бяха подготвили въпроси – а нашите второкласници успяха да отговорят на всички бързо и уверено.
Празникът завърши с много усмивки, песни и малка почерпка – вкусни бонбони.????
 

Стипендианти на Община Монтана

Пет възпитанички на нашето училище - Сияна Буркхард, Симона Цекова, Мадлен Калафатова, Елена Жан Войнова и София Димитрова са сред стипендиантите на Община Монтана.
Общо 1/3 от децата, наградени за постижения в различни области, са от Първо ОУ. А ако прибавим и бившите ученици, май ще станат половината.
Поздравления!

Световен ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия

На 18 ноември 2025г. отбелязваме Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. На този ден ние от Първо основно училище „Св.св. Кирил и Методий“ гр. Монтана отдаваме почит на жертвите и техните семейства, отдаваме признание на работата на службите за спешна помощ и апелираме за повишаване на обществената отговорност за спазване на правилата за движение по улиците и пътищата.

21 ноември – Ден на четенето

На 21.11.2025 г.  отбелязахме Деня на четенето с общо занимание между 2.а клас и по-големи ученици от нашето училище 6.а клас с преподавател по български език и литература, Юлия Петрова. Децата бяха наредени в кръг, а в центъра поставихме подбрани детски книжки. По-големите ученици четоха откъси и приказки на второкласниците, за да ги насърчат да обичат книгите,четенето и знанието.
Благодарим за подкрепата и интереса!????
 

Седмица на четенето и Ден на християнското семейство съвместно 1.а и 4.б клас!

????✨ Седмица на четенето и Ден на християнското семейство съвместно 1.а и 4.б клас! ✨????‍????‍????‍????
Днес учениците от 1.а клас и 4.б клас работиха заедно в духа на знанието, сътрудничеството и християнските ценности.
По-големите ученици подготвиха забавни и предизвикателни задачи за по-малките – с изработени от тях срички от изучените букви, които първокласниците трябваше да подредят и да съставят смислени думи.
Втората част от играта беше истинско предизвикателство: разбъркани изречения, които малките трябваше да подредят правилно, като спазят всички правила за начало и край на изречението.
Децата работиха в отбори, подкрепяха се и показаха чудесни умения за общуване и съобразяване с останалите.
???? В чест на Деня на християнското семейство екипната работа завърши с изработване на общ проект, посветен на семейните ценности, уважението, грижата и топлината у дома.

Ден на християнското семейство

21.11.2025 г. второкласниците от Първо основно училище посетиха църквата „Св. св. Кирил и Методий“ - гр. Монтана по повод Деня на християнското семейство. Отец Борислав разказа на учениците за историята на празника, за уважителното поведение в храма и за иконата, която е символ на този светъл ден. Учениците проявиха голям интерес и уважение, а посещението беше едно ценно преживяване, свързано с духовните ценности и традиции.


Copyright © 2015 All Rights Reserved.