Новини
Подарък
Изложба на макети на Слънчевата система
С огромен ентусиазъм учениците от 5. клас се включиха в изработването на макетите. Със сигурност ще се насладите на техните впечатляващи творения, които показват не само знанията им за Космоса, но и креативността и въображението им. Проектите могат да се видят на втория етаж на училището.
В часа на класа ни гостува д-р Диляна Колева – педиатър и детски кардиолог
Във връзка с глобалната инициатива на Световната сърдечна федерация и тазгодишната съвместна кампания на Дружеството на кардиолозите в България и МОН „Седмица на сърцето”, днес, 1 октомври, в часа на класа ни гостува д-р Диляна Колева – педиатър и детски кардиолог.
Идеята на организаторите на кампанията е, чрез ранно и постоянно образование по темата да се постигне сърдечносъдовото здраве, както на децата така и на членовете на семействата им.
Чрез презентация, достъпно и увлекателно, д-р Колева представи на малките ученици какво представлява сърдечносъдовата система на човека, от какви болести най-често страда и как можем да се предпазим от тях.
Основно място в презентирането на темата д-р Колева отдели за най-полезните навици в живота, чрез които човек може да укрепи сърдечносъдовото си здраве:
• Движението - да се ходи повече пеша в ежедневието, да се правят разходки, излети и походи в планината, да се тича (джогинг) и като цяло, да се спортува;
• Здравословното хранене (балансирано и разнообразно), като се избягват индустриално обработени пакетирани храни като чипс, вафли, соленки, десертни блокчета и др;
• Прием на достатъчно количество течности, разпределени равномерно през деня;
• Достатъчно сън и почивка;
• Занимания с изкуство, спорт, хоби;
• Намаляване до минимум на времето, прекарано с електронни устройства;
• Изкореняване на основните врагове на сърдечносъдовото здраве- тютюнопушене, енергийни напитки, алкохол и наркотични вещества.
След лекцията на д-р Колева малките ученици имаха възможност да зададат своите въпроси по темата, както и въпроси, свързани с лекарската професия.
В края на учебния час бяха отделени и минути, в които всеки ученик да запише за себе си най – важните и полезни навици от презентацията, чрез които пазим нашето сърдечносъдово здраве и здравето въобще.
Сърдечно благодарим на д-р Колева за този специален час на класа и вярваме, както и тя ни пожела, че ще се виждаме с нея само по хубави и приятни поводи!
За един по-различен Час на класа на тема „Пожарникари и спасители”
Днес, 29 октомври 2024 г., в нашия Час на класа гост-лектори бяха г-н Илиян Илиев и колегата му г-н Пламен Велков. Присъствието им бе свързано с тяхната професионална работа - пожарникари в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" – гр. Монтана.
Учениците знаеха, че ще присъства външен лектор, но не знаеха кой ще гостува. Появата на пожарникари беше изненада. Малките ученици бяха заинтригувани и се почувстваха специални от тава, че ще гостуват пожарникари в техния час. Всички са виждали пожарникари, но малко са били близо до тях.
Честта да представи нашите гости се падна на ученика Владислав Илиев, защото г-н Илиян Илиев е негов татко.
В началото на часа г-н Илиев представи професията „пожарникар” – една от най-рисковите професии, тъй като при гасенето на пожар огнеборците са подложени на големи психически и физически натоварвания, рискуват живота си, за да спасят нечий друг живот.
Двамата ни гости споделиха за своето решение да станат пожарникари, за обучението, което са преминали, за това колко много трябва да се учиш и тренираш, за да станеш добър пожарникар. Г-н Илиев накратко запозна учениците с ежедневието на пожарникаря, за неговите задължения и отговорности, а г-н Велков обърна внимание на съвременните технологии, с които разполагат пожарникарите – машини, снаряжение, специално облекло, начини на гасене на пожари и др.
Учениците бяха запознати с училищния план за евакуация, припомнени бяха правила за поведение и действия при пожар в училище и най-вече как да съобщят за възникнал пожар на телефон 112.
Влади раздаде на своите съученици донесените от гостите брошури за пожарна безопасност вкъщи.
Във втората част на часа нашите гости представиха и професията на спасителя. Г-н Велков обърна внимание на това, че хората с професиите „пожарникар” и „спасител” имат различни задачи, но една и съща мисия – да помагат и спасяват хора в нужда, при бедствия, авария или инциденти.
Силен интерес у учениците предизвикаха донесените екипировка и снаряжения.
Голяма част от момчетата изявиха желание да се снимат с нашите гости и тяхната екипировка.
В последната част на часа учениците зададоха своите въпроси към нашите гости. Изкоментирани бяха различни ситуации, в които децата са попадали или техни познати. Някой от момчетата искат да станат пожарникари, но разбраха, че трябва много да учат, за да постигнат това.
С благодарност за днешния урок и с признателност към тяхната смела и доблестна професия, нашите гости получиха от учениците подарък – картичка и малка свещичка, символизираща огънят като приятел на човека, но понякога и враг в игрите на децата.
Сърдечно благодарим на нашите гости за това, че въпреки че тази нощ са работили на терен – гасенето на голям горски пожар, те спазиха обещанието си и днес бяха при нас за един по-различен, вълнуващ и изпълнен с емоции Час на класа.
Национална кампания за опазване на децата по пътя "Когато си на пътя, знам, ти можеш да се пазиш сам!"
Днес учениците от 2"а", 2"б" и 2"в" клас взеха участие в образователна среща с мл.автоконтрольор Галина Йорданова, организирана в рамките на Националната кампания за опазване на децата по пътя. Темата на урока беше „Безопасността на движение за пешеходци“, където децата научиха ключови правила за безопасно пресичане и разпознаване на пътната обстановка.
С мотото "Когато си на пътя, знам, ти можеш да се пазиш сам!", учениците се вдъхновиха да бъдат по-внимателни и отговорни на пътя. Младите пешеходци активно участваха в дискусиите и задаваха важни въпроси за безопасното поведение на пътя.
Благодарим на мл. автоконтрольор Йорданова за интересното и полезно обучение, което със сигурност ще помогне на нашите ученици да се чувстват по-сигурни като пешеходци.
Да продължим заедно да пазим нашите деца на пътя!
“Пешеходна пътека” - урок по БДП
Първокласниците днес /15.10.2024г./ в час на класа се срещнаха с представители на РУ гр. Монтана във връзка с БДП и проведоха урок с практическа насоченост на тема “Пешеходна пътека”. Пешеходната пътека е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначени за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходните пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху пътното платно. При пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки, като спазват определени правила - пресича се бързо, без да се тича и се спазват светлинните сигнали. Това бе част от беседата с учениците, които обогатиха своите знания. В края на урока полицаите преведоха няколко първокласници през пешеходната пътека до училището. Учениците се справиха отлично, макар и малки те показаха своите знания на практика.